מהדורת ונציה – תק”ב (1742)


מהדורת ונציה – תשע”ז (2017)

הספר "אור החיים" הקדוש נדפס לראשונה לפני כ-300 שנים באיטליה, ומאז ועד היום, קנה לו מעמד נכבד מאוד להיות אחד מספרי היסוד הנלמדים והמוכרים ביותר בעולם התורה היהודי.

סיפורי מופת רבים ועצומים התפרסמו במשך הדורות בכל הקשור לספר קדוש זה, בעיקר בנושא זרע של קיימא, רפואת עיניים, רפואת הנפש ועוד. ידוע ומקובל בקרב לומדי "אור החיים" כי הספר משרה קדושה ומביא ברכה בכל מקום בו הוא נמצא.

"מהדורת ונציה", היא המהדורה הראשונה של הספר "אור החיים", והיא נדפסה כאשר רבנו חיים בן עטר זי"ע היה בדרכו ממרוקו לארץ ישראל. המהדורה נקראת על שם בית הדפוס "דפוס ונציה" בעיר ליוורנו שבאיטליה (ממלכת הדפוס העולמית של אותם ימים).

מהדורה מיוחדת זו, שעוצבה על ידי אומני הדפוס הטובים ביותר (בעולם הדפוס של אז), היא בעלת חשיבות עליונה מכמה סיבות מעניינות, בעיקר בגלל העובדה שהיא נדפסה ופורסמה כאשר רבנו היה חי.

אנו, ב"מכון להידור והפצת אור החיים" – במושב קוממיות, הצבנו לעצמנו למטרה, לפני כ-20 שנים לשחזר ולהדר את "מהדורת ונציה" המקורית, כדי ולהמשיך את דרכו ולהפיץ את המהדורה המקורית בארץ ובעולם.

במשך כ-20 שנים, ערכנו בדיקות ומחקרים מקיפים ביותר על הספר, על המחבר ועל התקופה שבה התפרסם הספר, תוך שימת דגש מיוחד על הדיוק הלשוני המיוחד והשנון בהשוואת הגרסאות, במטרה לברר ולהדר את הגרסה הנכונה והמדויקת ביותר (תוך שמירה מדוקדקת של צורת הדף המקורית).

אנו פונים אליכם בקריאה של חיבה: הזמינו את "אור החיים" (המקורי) לביתכם.

הביאו את האור… לחיים!

אור החיים - מהדורת ונציה - אודות הספר

פרסומו של הספר בעולם

בשנת תק"ג (1743) הגיע עותק של "מהדורת ונציה" המקורית לפולין לידיו של גדול הדור באותה תקופה, רבי ישראל בעל שם טוב זצ"ל, מנהיגם של חסדי גלות אירופה, שיצא מגדרו בהתפעלות רבתי מהתכנים הסודות והחידושים העמוקים הכתובים בספר בשפה פשוטה, קולחת וברורה.

בדברי השבח שאמר, הדגיש רבי ישראל זצ"ל את המעלה הרוחנית הגבוהה של רבי חיים בן עטר זצ"ל (יותר מכל אדם אחר בדורם) שכתב את ספרו "אור החיים" ברוח הקודש, ובו גילה לעולם סודות נעלמים שנתגלו לו מן השמיים. וכן המליץ לכל חסידיו להכניס את הספר לביתם וללמוד בו באופן קבוע.

דבריו של רבי ישראל בעל שם טוב זצ"ל, הם שסללו את הדרך לספר "אור החיים" הקדוש להתפרסם בכל מדינות אירופה ומשם לעולם כולו בעותקים רבים ובמספר רב של מהדורות.

גם בימינו אנו, ממשיך ספר "אור החיים" הק' לשמור על מעמדו המכובד והבלתי מעורער בראש רשימת ספרי ההגות והקבלה הנלמדים בכל החוגים והעדות בעולם היהודי, וכל הדרשנים מצטטים מדברי החכמה הכתובים בספר פלאי זה. ראוי לציין כי מאז צאתו לאור, יהודים רבים נהגו להחזיק בביתם עותק של הספר "אור החיים" הק' כסגולה לשמירה וקשר עם הצדיק רבי חיים בן עטר זצ"ל.

ואכן במשך הדורות, התפרסמו סיפורי מופת רבים הקשורים בספר אור החיים הק' ומחבר הספר רבי חיים בן עטר זצ"ל.

אנחנו מזמינים אתכם בזאת:
הביאו את האור לביתכם, עכשיו!